İleri Sürüş Teknikleri

İleri sürüş teknikleri sürücülerin kendi ve aracının limitlerini trafiğe kapalı ortamda deneyimleyerek, tecrübe ve becerilerini artırmayı sağlayan sürüş tekniklerini içeren bir eğitimdir.

Eğitim içerisinde yer alan uygulamalar ile kaygan zeminlerde hakimiyet, doğru viraj tekniği, slalom, ani fren ve manevra teknikleri gibi konular işlenir.

İleri Sürüş Teknikleri belgesi

İleri sürüş teknikleri eğitimlerine katılanlar alacakları ileri sürüş sertifikası ile Ambulans şoförlüğü, itfaiye şoförlüğü, Afad ve makam şoförlüğü gibi alanlara başvuru yapabilirler.

İleri Sürüş Eğitimi ne kadar sürer?

1 gün süren ileri sürüş eğitimi ön test ile başlar ve sınıf ortamında katılımcılar bu eğitime katılır. Teorik eğitimin içeriğinde kaza senaryoları, yaşanabilecek olumsuz durumlar, aktif ve pasif güvenlik donanımları, sürüş ve oturuş pozisyonları, lastik basınçlarının önemi, kontrol dışı faktörler, hava ve yol şartları gibi konular işlenerek sürücülerin bilgi seviyeleri artırılır.

Teorik eğitimin ardından uygulama eğitimine geçilir ve katılımcılar trafiğe kapalı özel eğitim alanında kendilerine özel olarak kurulan parkurlarda çeşitli çalışmalar yaparlar, bunlardan bazıları şunlardır;

Anti-Skid (Kayma ve Savrulma Konrolü)

Özel donanımlı Skid Car adı verilen araç ile yapılan bu parkurda sürücülerin viraja nasıl güvenli bir şekilde girebilecekleri, olası kayma ve savrulma durumunda nasıl bir savunma geliştirmeleri gerektiği anlatılmaktadır.

Fren – Engel Parkuru

Günlük hayatımızda trafikte başımıza gelme olasılığı çok yüksek, ani manevralar gerektiren durumları simule eden parkurdur. Bu parkurda sürücünün önüne bir engel ya da bir yaya – araç çıkması durumunda etkili fren ile birlikte doğru manevra yapması sağlanır.

Slalom

Doğru oturuş pozisyonu ve direksiyon tutuş pozisyonuyla başlayan bu parkurda sürücüler doğru manevra yapmayı, hız kontrolünü sağlamayı ve gaz ile direksiyon senkronizasyonu doğru yaparak aracın ağırlık dengesini bozmadan virajlarda hakimiyeti sağlamayı öğrenirler.

İleri Sürüş Teknikleri Kursu Fiyatları

2020 yılı için ileri sürüş eğitim fiyatı eğitim alacakların amaçları ve almak istediği sertifikalara göre değişmektedir. Örneğin ambulans ileri sürüş sertifikası almak isteyenlere özel indirim uygulanır.

Kimler İleri Sürüş Eğitimi Almalı?
  • Şirketlerde “şoför” pozisyonunda çalışan otomobil, hafif ticari ve ticari araç kullanan sürücüler
  • Ambulans şoförü olmak isteyen sürücüler
  • İtfaiye, Afad gibi kurumlarda çalışmak isteyen sürücüler

Leave a Comment